Narzeczeni często zastanawiają się nad tym, na który palec powinien zostać założony pierścionek zaręczynowy. Tak naprawdę dużo tutaj zależy od tradycji czy też zasad panujących w rodzinie. W Polsce ze względu na religię katolicką zazwyczaj przyjmuje się, iż pierścionek zaręczynowy powinien zdobić prawą dłoń, a konkretnie palec serdeczny.

Dlaczego obrączkę nosi się zazwyczaj na palcu serdecznym?


W wielu krajach opowiada się różne historie, związane z tym tematem. Między innymi na wschodzie wierzono, iż do właśnie palce serdeczne mają przesłanie z sercem. Natomiast w wierzeniach słowiańskich można znaleźć wzmianki o tym, że każdy palec posiada niewidziany związek z rodziną. Duże palce są symbolem rodziców oraz przodków.

Tradycje pochodzące z różnych stron i religii   W wielu przypadkach to nie prawo czy też jakieś regulacje, a właśnie tradycje są wyznacznikiem pewnych zachowań. Każda osoba może oczywiście je zaakceptować, bądź też nie. W wielu krajach zupełnie inaczej nosi się pierścionki zaręczynowe. Natomiast szczęście rodzinne wszędzie wygląda mniej więcej tak samo. Dlatego też dla wielu osób nie ma znaczenia, na którym palcu noszą biżuterię. Dużą część nie zwraca uwagi nawet na to, na którym palcu partner bądź też partnerka noszą pierścionek.  

Tradycje pochodzące już z czasów starożytności informują, że na terenie kraju wymagano wówczas założenia pierścionka na serdeczne palce prawej ręki. Przodkowie słowiańscy byli bowiem chrzczeni prawą ręką. Nią wykonywali wszystkie prace, płacili za zakupy czy też dawali jałmużnę. Prawa rękaw była zatem niejako życiodajna. Choć w średniowieczu istniały pewne pozory tej tradycji, to wówczas pierścionki nie były nawet rozpowszechnione. Pan młody pod postacią podarunków wyrażał chęć zawarcia małżeństwa. Dawał je przyszłej małżonce oraz jej rodzinie. W takich prezentach zazwyczaj znajdował się również pierścień.  Więcej dowiedz się na https://roren.pl/ >>

Tradycje na świecie  

W Ameryce natomiast nakłada się pierścionek zaręczynowy na lewą rękę. Podobnie jest w zachodniej części Europy. Oczywiście te tradycje w zależności od krajów i regionów, mogą być zupełnie różne. Między innymi wiele par hiszpańskich oraz osób praworęcznych z Polski, decyduje się na noszenie pierścionka na lewej ręce. Podobnie bywa również we Francji, Anglii, Irlandii oraz Słowenii.

W wielu krajach takie tradycje są uzależnione przede wszystkim od religii, ale także i od położenia geograficznego danego państwa czy też nawet regionu. Dlatego analizując te kwestie można natrafić na wiele sprzecznych poglądów. W gruncie rzeczy wszystkie one są jednak poprawne i wyrażają chęć zawarcia związku małżeńskiego. Decyzja dotycząca założenia pierścionka na konkretny palec oraz dłoń, jest tak naprawdę decyzją bardzo indywidualną. Czasem podyktowaną również wygodą kobiety. Obecnie kwestie z tym związane nie są już traktowane tak poważnie. Każda para w zależności od tego jaką podejmie decyzje, zawiera związek na tych samych prawach. Dlatego warto zapatrywać się na to indywidualnie.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz