Zakupy online cieszą się coraz większą popularnością. Ten wygodny sposób robienia zakupów pozwala zaoszczędzić czas i eliminuje konieczność czekania w długich kolejkach. Niestety, zakupy online mogą być równie niebezpieczne jak w świecie rzeczywistym.

1. Zadbaj o swój telefon i komputer

Dobry program antywirusowy powinien zawierać firewall. Należy również upewnić się, że system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i przeglądarki internetowe są aktualne.

2. Sprawdź reputację sprzedawcy

Najlepiej jest robić zakupy w szanowanych i uznanych sklepach internetowych. Jeśli robisz zakupy na mniejszych stronach, upewnij się, że sprawdzisz ich recenzje i wiarygodność na innych stronach internetowych. Powinieneś być ostrożny, jeśli nie ma wielu pozytywnych recenzji lub jest ich kilka. Zwróć uwagę, czy sprzedawca podaje swój adres i numer telefonu.

3. Sprawdź, czy połączenie sprzedawcy jest bezpieczne

Upewnij się, że Twoja przeglądarka wyświetla "https://" zamiast "http". Symbol kłódki jest znakiem bezpiecznego połączenia i chroni Twoje dane przed niepowołanymi osobami. Aby sprawdzić, czy strona jest zabezpieczona, kliknij na ikonę kłódki. Nowoczesne przeglądarki potrafią wskazać bezpieczne certyfikaty (extended validation SSL cert) poprzez zmianę koloru w pasku adresu na zielony.

Sprawdzone testy i recenzje produktów oraz porady zakupowe znajdziesz na stronie tentest.pl

Zakupy online

4. Bądź ostrożny podczas klikania na linki - te linki są wysyłane do Ciebie pocztą elektroniczną.

Zwróć uwagę na literówki w adresie URL. Zamieniona kolejność liter, lub kombinacja, która wygląda jak inny alfabet, jest czerwoną flagą. "m" wygląda jak "r" + "n", gdy są wyświetlane obok siebie. Jeśli nie masz pewności, czy wiadomość e-mail jest autentyczna, nie klikaj na żadne załączniki ani łącza w e-mailu. Zanim otworzysz załącznik lub klikniesz na link, zweryfikuj autentyczność wiadomości ze sprzedawcą, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

5. Sprawdź opcje płatności

Powinieneś być ostrzeżony, jeśli sprzedawca oferuje tylko jedną metodę płatności. Zaufane sklepy internetowe oferują klientom co najwyżej kilka opcji płatności podczas zakupów online. Po złożeniu zamówienia klient zostanie poproszony o wybór opcji płatności. Jeśli klient wybierze płatność za pośrednictwem serwisu transakcyjnego banku, zostanie przekierowany na stronę banku, gdzie po autoryzacji i zalogowaniu będzie mógł zapłacić za towar. Pamiętaj, aby zostać przekierowanym bezpośrednio na stronę banku.

6. Nietypowe opcje dostawy

Należy być podejrzliwym wobec sprzedawców, którzy oferują opłacenie kosztów kuriera przez zamawiającego. Zaufane sklepy internetowe organizują wysyłkę płacąc koszty wysyłki klientowi.

7. Utrzymuj kontakt ze sprzedawcą

W przypadku ewentualnych reklamacji zawsze należy zachować potwierdzenie zamówienia i dane dotyczące płatności.

8. Wyloguj się po zakończeniu transakcji

Po zakończeniu zakupów w sklepie wyloguj się, aby mieć pewność, że nikt inny nie ma dostępu do Twojego konta.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz