Kupić plecak do szkoły jest łatwo, ale kupienie plecaka odpowiedniego dla dziecka nie jest banalne. Okazuje się, że trzeba zrobić wiele badań i przejść przez wiele etapów, aby znaleźć najlepszy plecak dla swojego dziecka. Na koniec należy wziąć pod uwagę życzenia i potrzeby dziecka w zakresie wzornictwa i koloru. Dostępnych jest wiele opcji: zwykłe plecaki, superergonomiczne tornistry i plecaki na kółkach. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Jednak każda z nich może być dobrym wyborem, jeśli okoliczności są sprzyjające. Największy problem z plecakami dla pierwszoklasistów mają ich rodzice. Brakuje nam doświadczenia i nie znamy szkoły na tyle dobrze, by móc przewidzieć, jak będzie wyglądało pakowanie plecaka.

Nie musimy podejmować decyzji na ślepo. Od wielu lat Główny Inspektorat Sanitarny publikuje zalecenia, jak powinien wyglądać plecak i ile powinien ważyć.

Ile powinien ważyć plecak szkolny?

Rodzice powinni wiedzieć, że plecak nie może ważyć więcej niż 10-15% wagi dziecka. Obejmuje to książki, torbę śniadaniową i strój na zajęcia wychowania fizycznego. W przypadku młodszych dzieci zalecamy ograniczenie do 10%. Zbyt duża waga nie jest najlepszym rozwiązaniem dla młodszych dzieci.

Ciężki plecak może powodować ból pleców, zmniejszać pojemność płuc, zwiększać statykę ciała, a w końcu prowadzić do skrzywienia kręgosłupa. "*
Tego właśnie nie chcemy zrobić naszemu dziecku.

Przeciętny siedmioletni chłopiec waży 24 kg. Dlatego plecak nie powinien ważyć więcej niż 2,4 kg. Przeciętna 11-letnia dziewczynka waży 37 kg. Nie powinna dźwigać więcej niż 3,7 kg. Istnieją jeszcze dzieci mniejsze od tych "statystyk", które nie powinny nosić tyle samo, co ich ciężsi rówieśnicy.

W rzeczywistości jest bardzo różnie. Są szkoły, do których nie można zabrać prawie nic i są takie, do których można zabrać wszystko. W starszych klasach (tzn. od 4. do 8. klasy) plecaki starszych klas są cięższe. Dzieje się tak dlatego, że mają one więcej książek, więcej przedmiotów i więcej nauczycieli. Każdy nauczyciel jest bardziej skupiony na swoim przedmiocie i nie zawsze patrzy na plecak z szerszej perspektywy.

Jaki powinien być idealny plecak dla Ciebie?

Zgodnie z wytycznymi GIS plecak szkolny musi mieć usztywnioną tylną ściankę. Co to znaczy usztywniany plecak? Rozmowa z ortopedą PAP Danielem Kopko: Nie musi to być stelaż. Natomiast na tylnej ściance powinna znajdować się pianka lub gąbka, aby był to odpowiedni usztywniany plecak dla pierwszoklasisty.

Plecak powinien mieć wiele przegródek. Chodzi tu nie tylko o organizację, ale także o to, że plecak będzie rozkładał ciężar bardziej symetrycznie, co jest lepsze dla kręgosłupa. Ważne jest, aby przy pakowaniu plecaka pamiętać, że cięższe przedmioty powinny znajdować się niżej niż lżejsze. Wiedza ta przyda się dziecku w późniejszym okresie, gdy będzie się pakować na obóz.

Plecak powinien mieć szerokie szelki, które łatwo się zakłada i zdejmuje. Tylny panel powinien być jak najbliżej pleców dziecka. W plecakach zaleca się dodatkowe klamry w talii i na klatce piersiowej. Dzięki temu obciążenie rozkłada się równomiernie.

Czy myślisz o plecaku górskim? Ja tak. Zaczynam się zastanawiać, dlaczego chodzenie do szkoły staje się tak podobne do wspinaczki na Rysy. Już niedługo dzieci będą wędrować z kijkami trekkingowymi. Bardzo mnie martwi, że szkoła zaleca dzieciom zakup plecaków, które pozwolą im bezpiecznie przenieść taki ciężar do szkoły.

plecak szkolny

Te wytyczne nie są kompletne bez uwzględnienia wielkości plecaka. Szerokość plecaka nie może przekraczać ramion, a jego obwód nie powinien być niższy od talii o więcej niż osiem cali. Może to stanowić problem dla dziecka, które jest bardzo szczupłe. Franek zmierzył kilka plecaków i okazało się, że wiele z nich jest na niego za dużych. Zamierzam zapisać go na basen, aby w przyszłym roku jego ramiona były trochę większe.

Wiemy, że plecak powinien być noszony na dwóch ramionach. Nauczyliśmy się tego od naszych rodziców. Teraz rozumiem, co mieli na myśli. Wszelkie dodatkowe paski należy przypiąć do klatki piersiowej lub pasa plecaka. Dzieci często tego nie robią, więc jeśli rodzic nie patrzy, paski mogą służyć jako ozdoba.

Ważne jest, aby sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie plecak ma elementy odblaskowe. Wynika to z faktu, że przez większą część roku plecak jest często szary i ciemny. Elementy odblaskowe poprawiają widoczność dziecka. Jeśli plecak nie ma elementów odblaskowych, można kupić odblaski i przymocować je do plecaka (najlepiej w kilku miejscach), aby dziecko było widoczne ze wszystkich stron.

Najbardziej problematyczne są plecaki ze sztywnymi bokami, stelażami, ergonomiczną pianką, wieloma kieszeniami i dodatkowymi klamrami. Plecaki takie mogą ważyć od 1 do 2 kilogramów. Może się zdarzyć, że plecak jest tak ciężki, że nie można w nim zmieścić piórnika. Wybierając plecak do takich celów, należy wybierać najlżejsze, tzn. najlepsze są plecaki, które ważą więcej niż 1 kg. Cena będzie odzwierciedlać wagę przedmiotu.

Plecak, który jest cięższy niż jego zawartość?

Są szkoły, do których dzieci nie przynoszą nic. Najczęściej dzieje się tak w szkołach podstawowych. Rozmawiałam z kilkudziesięcioma rodzicami o doświadczeniach szkolnych ich dzieci. Okazało się, że pierwszoklasiści przynoszą czasem tylko drugie śniadanie, piórnik i dziennik ucznia. Wszystko inne zostawiają w szkole. Plecaki te nie są zaprojektowane jako wzmocnione i mogą powodować przeciążenia kręgosłupa.

Idealne są plecaki z lżejszego materiału z gąbką na tylnej ściance. Mogą być wygodne i nie obciążać pleców, jeśli mają szerokie ramiączka. W górach z ramą nie nosimy wody w plecaku i nie bierzemy ze sobą butelki z wodą.

Zamiast nosić ciężki plecak na plecach, dlaczego nie ciągnąć go na kółkach?

Plecaki na kółkach są odpowiedzią na to, że nie możemy zmniejszyć wagi plecaków szkolnych. Wydaje się oczywiste, że dziecku będzie wygodniej niż nosić taki plecak. Okazuje się jednak, że nauczyciele i ortopedzi mają na ten temat zdecydowane zdanie.

Ponieważ do ciągnięcia plecaków mamy tylko jedną rękę, trudno jest zachować symetrię. Plecaki te są cięższe (rączka i kółka muszą coś ważyć). Może to nie jest problem, ponieważ ciągniemy je za sobą. Jednak w większości szkół mamy do czynienia ze schodami, na które plecaki nie mogą wchodzić. Po trzecie, czasami rączka lub kółka są zamontowane w taki sposób, że noszenie takich plecaków na plecach może być niewygodne i niebezpieczne, nawet jeśli są nam potrzebne tylko przez krótki czas.

Taki plecak może być niebezpieczny, zwłaszcza w starszych klasach, gdzie dzieci zmieniają klasę co 45 minut i przemieszczają się w górę i w dół. Jeśli Twoje dziecko chodzi do szkoły i nosi plecak z klasy do klasy, możesz rozważyć zakup takiego plecaka.

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć obciążenie dzieci związane z noszeniem plecaków?

Bez względu na to, jaki plecak wybierzesz, Twoje dzieci nie powinny nosić więcej niż potrzebują. Wszystko zależy od Was i od dzieci. Plecak nie powinien być ciężki i drogi. Jeśli w szkole jest dostępna woda, być może nie jest konieczna pełnowymiarowa butelka z wodą. Jeśli nie, wodę można przelać do mniejszej butelki. Z niektórych rzeczy trudno jest zrezygnować. Na przykład pudełko śniadaniowe w młodszych klasach. Zawijanie kanapki w papier może doprowadzić do katastrofy podczas wędrówki z plecakiem. Są jeszcze sposoby na zmniejszenie wagi plecaka.

Jeśli wydaje nam się, że plecak jest za ciężki dla naszego dziecka, a widzimy, że stoi, albo otwarcie twierdzi, że jest za ciężki lub ma otarcia od szelek, to powinniśmy się zastanowić, czy rzeczy w nim zawarte są rzeczywiście niezbędne. Być może są tam zabawki, książki lub zeszyt do angielskiego, który nie jest potrzebny do szkoły. Jeśli tak jest, ważne jest, aby nauczyć dziecko, jak pakować tylko to, co jest niezbędne.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz