Wbrew pozorom podjęcie decyzji odnośnie tego, z jakiego rynku ma pochodzić nasze mieszkanie nie jest łatwe. Rynek pierwotny, ale też i wtórny ma swoje wady i zalety. Co powinniśmy rozważyć? 

Mieszkanie od dewelopera

Nowe mieszkanie będzie wymagać tylko urządzenia, a nie wykonania remontu, podczas którego nierzadko trzeba naprawiać uszkodzenia. Jeśli w mieszkaniu napotkamy na wady, które wynikają z nieodpowiedniego wykonania, czy też źle wybranej techniki, to jako właściciele możemy domagać się naprawy na podstawie gwarancji. Nowe obiekty są również dużo lepiej dopasowane do potrzeb współczesnej rodziny (pod blokami usytuowano duże parkingi). Nabywający nowe mieszkanie nie musi także martwić się dodatkowymi i często mającymi skomplikowany przebieg formalnościami. Spisywana jest tylko umowa, a podczas odbioru potwierdza się stan mieszkania. Nie ponosi się również żadnych dodatkowych kosztów i nie musimy na przykład sprawdzać, czy mieszkanie nie jest obciążone jakimikolwiek długami. 

Mieszkanie z rynku wtórnego

Chyba najbardziej istotną kwestią w przypadku mieszkania z rynku wtórnego będzie jego cena. W związku z tym, iż zlokalizowane jest ono w starszym budownictwie i było przez kogoś użytkowane, jest ono dosyć tanie. Im oczywiście stan mieszkania i budynku będzie gorszy tym cena będzie niższa. Czy to jest dobra wiadomość? Jeśli chodzi o mieszkanie - to tak, o ile nie pojawią się poważniejsze usterki. Wiele do życzenia może pozostawiać jednakże instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna, co może generować duże koszty. Nierzadko jednakże okazuje się, iż nie jest możliwe poprawienie pewnych rzeczy, które stanowią część wspólną. Nierzadko w przypadku starszych budynków trudno o jakikolwiek parking. Jest nawet problem z pozostawieniem roweru, czy wózka dziecięcego. Dawniej projektanci nie mogli przecież przewidzieć, jak szybko rozwinie się transport. Pomimo tego, na ogół że starszych osiedli jest dużo lepszy publiczny transport. Więcej tam przystanków i dróg. Dzięki czemu łatwo dostaniemy się do centrum. Zdążyły się także pojawić przedszkola i szkoły, które przez wiele lat zdobyły zaufanie i renomę. Jest tam również sporo zieleni - nie tylko dzięki odpowiednim projektom. Istotny był także czas, w którym drzewa osiągnęły odpowiedni wzrost. 

Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie? 

Jak można zauważyć, każdy rodzaj rynku ma własną specyfikę. Zanim zatem wybierzemy konkretną nieruchomość, warto zastanowić się: 

  • Jaką kwotą dysponujemy,
  • Jaką kwotę zamierzamy przeznaczyć na ewentualny remont i urządzanie,
  • Czy traktujemy mieszkanie jako pewną inwestycję na przyszłość, 
  • Jakich dodatkowych udogodnień potrzebujemy. 

Po tym, jak określimy już kryteria wyboru, czas na poszukiwanie właściwej nieruchomości. Niektórzy inwestorzy dosyć szybko się zniechęcają i czują się nieco zmęczeni. Dzieje się tak z uwagi na to, iż zmuszeni są do oglądania ofert, które ich w ogóle nie interesują. Warto zatem znaleźć stronę internetową, która pozwala na dokładne określenie swoich indywidualnych kryteriów i potrzeb. 


Komentarze (0)

Zostaw komentarz