Tak klucze, jak i wkrętaki dynamometryczne są cenione przede wszystkim dlatego, że umożliwiają kontrolowanie siły doręczania z możliwie jak największą dokładnością. Wysoka precyzja charakteryzująca narzędzia tego rodzaju sprawia, że fachowiec powinien wykazać się pewną ostrożnością, gdy zastanawia się nad ich dobrem. Przed zakupem warto więc zainteresować się tym, które z nich będą się sprawdzać najlepiej. Producenci tego rodzaju aparatury przeważnie informują nas o tym, jaki powinien być moment obrotowy w przypadku konkretnego elementu. Informacje na ten temat możemy znaleźć czy to bezpośrednio na obudowie, czy to zapoznając się z dołączoną specyfikacją pracy danego urządzenia. Narzędzie dynamometryczne umożliwia dobranie żądanej wartości, a to z jednej strony umożliwia pewne i stabilne mocowanie, z drugiej zaś – zabezpiecza nie tylko przed przesadnie mocnym dokręceniem, ale i przed ryzykiem zerwania śruby.

Dlaczego odpowiedni moment obrotowy ma tak duże znaczenie?

Aby zrozumieć znaczenie momentu obrotowego należy przeanalizować konkretne przykłady. Jeśli więc naszym zadaniem jest dokręcenie świecy żarowej, a my zrobimy to z niewłaściwym momentem obrotowym, konsekwencją takiego działania może być utrata kompresji. Nietrudno się domyślić, że będzie to miało dalsze konsekwencje, na czele z uszkodzeniem materiału oraz tymi stratami, które są bezpośrednio związane z dodatkowymi kosztami, jakich wymaga naprawa. Fachowiec jest więc odpowiedzialny za zachowanie maksymalnej precyzji pracy zwłaszcza tam, gdzie śruby wykorzystywane są do łączenia części aluminiowanych, a także tych wykonanych z aluminium i ze stali. Jest to bardzo ważne także wtedy, gdy mówimy o połączeniach kluczowych dla późniejszego bezpieczeństwa samych maszyn oraz osób, które ich użytkują. Narzędzia dynamometryczne charakteryzuje wielość zastosowań. Te uzależnione są od konkretnego rodzaju prac. Jeśli więc mamy do czynienia z mechanikiem samochodowym, będzie on je wykorzystywał przede wszystkim podczas montażu kół oraz pracy przy głowicy silnika. Specjalista z zakresu mechatroniki wykorzystuje narzędzia dynamometryczne do obsługi systemów automatyki, a także podczas obsługi centralnych szat sterowniczych, a elektryk może za ich pośrednictwem montować i konserwować systemy modułowe urządzeń rozdzielczych.

Tam gdzie mechatronika łączy się ze sterowaniem cyfrowym

Gdy analizujemy pracę wykonywaną przez mechatronika, szybko jasnym musi się dla nas stać to, że maksymalna precyzja jest w czasie jej trwania kluczowym pojęciem. Takie systemy muszą być przecież nie tylko elastyczne i wielofunkcyjne, ale także łatwe do konfigurowania i adaptacji oraz proste w obsługi. Producenci narzędzi dynamometrycznych mają świadomość ich znaczenia, niejednokrotnie więc wykorzystują specyfikę danej branży po to, aby tworzyć rozwiązania stanowiące odpowiedź na konkretne potrzeby. Przykładem takiego rozwiązania mogą być choćby narzędzia z momentem dokręcania regulowanym wygodnie za pośrednictwem pokrętła zintegrowanego z rękojeścią.

https://dynamometryczne.pl/


Komentarze (0)

Zostaw komentarz