Kompleksowe leczenie, znane również jako odwyk narkotykowy, jest jednym z najlepszych sposobów na zatrzymanie uzależnienia od narkotyków, alkoholu i leków. Zaczyna się od przerwania schematu picia, odtrucia organizmu, detoksykacji po odtruciu narkotykowym, a także oczyszczenia organizmu z narkotyków, alkoholu i środków odurzających. Abstynencja jest kluczem do podjęcia leczenia w ośrodku uzależnień. Leczenie rozpoczyna się od intensywnego, kilkutygodniowego programu leczenia w ośrodku uzależnień. Leczenie stacjonarne jest najlepszą opcją do osiągnięcia doskonałych rezultatów. Pacjenci mogą liczyć na stałą opiekę i zajęcia terapeutyczne o wysokiej intensywności. Dzięki temu mogą osiągnąć znakomite rezultaty w krótszym czasie. Ośrodki leczenia uzależnień oferują zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Etap terapii grupowej trwa zazwyczaj nie dłużej niż cztery tygodnie. Może być jednak przedłużony w przypadku uzależnienia od narkotyków i uzależnienia krzyżowego.

Podstawowe informacje o ośrodkach leczenia uzależnień

Ośrodki terapii uzależnień świadczą kompleksowe usługi dla wszystkich pacjentów, którzy chcą zerwać z uzależnieniem od narkotyków, alkoholu czy innych leków. Placówki te są w stanie pomóc nie tylko pacjentom, ale również osobom współuzależnionym. Ich bliskim i rodzinom. Kliniki terapii uzależnień są głównymi podmiotami świadczącymi usługi w zakresie leczenia uzależnień. Pacjenci mogą korzystać z leczenia uzależnień w klinikach, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia za darmo. Oferta jest dostępna dla każdego, nawet dla osób nie posiadających ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to świetna opcja dla osób, które nagle straciły pracę lub nie mogą korzystać ze świadczeń osoby ubezpieczonej. Ośrodek Terapii Uzależnień oferuje leczenie każdemu, kto jest zmotywowany i chętny. Skierowanie od lekarza w takich przypadkach nie jest wymagane. W przypadku takich osób wystarczy skontaktować się z wybraną przez siebie kliniką i zapisać się na terapię. Ważne jest, aby czekać na zwolnienie się miejsca, co w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka miesięcy. Wyjątek stanowią osoby, które są ubezpieczone. Dostępne są również prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Pacjenci muszą wnieść odpowiednie opłaty, ponieważ czas oczekiwania jest krótszy.

Terapia grupowa

Kto powinien skorzystać z leczenia w ośrodku leczenia uzależnień?

Leczenie uzależnień jest dla wszystkich pacjentów, którzy nie są w stanie lub nie chcą pokonać swojego uzależnienia od narkotyków, alkoholu lub leków. Leczenie może być również korzystne dla osób współuzależnionych lub ich rodzin. Ośrodki terapii uzależnień mogą pomóc wszystkim uzależnionym, zarówno tym, którzy używają środków psychoaktywnych, jak i tym, którzy mają zaburzenia swoich nawyków, popędów czy przyzwyczajeń. Terapia uzależnień jest jedną z wielu możliwości leczenia osób cierpiących z powodu uzależnień. Zarówno narkomania, jak i alkoholizm to postępujące choroby, które można leczyć. Terapia opiera się na różnych oddziaływaniach psychoterapeutycznych. Terapia ma na celu pomóc pacjentowi w zaprzestaniu kompulsywnego picia, używania substancji psychoaktywnych czy uzależnienia od hazardu. Pomoże to pacjentom wrócić do normalnego trybu życia i ograniczyć szkodliwe skutki uzależnienia.

Jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień?

Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień daje pacjentowi możliwość dokonania zmian, które pomogą mu utrzymać trzeźwość. Zmiany te muszą dotyczyć postaw, przekonań, zachowań i nawyków. Muszą one obejmować relacje interpersonalne, myśli, doświadczenia i reakcje na bodźce. Terapia uzależnień pozwala na zwiększenie pewności siebie bez używania używek. Zarówno alkoholik jak i narkoman dowiadują się o swoich uzależnieniach, ich przebiegu, objawach, wpływie na różne dziedziny życia. Terapia ma na celu zwiększenie motywacji do rzucenia picia i wzięcia odpowiedzialności za swoje życie i jego konsekwencje. Terapia może pomóc w określeniu i opracowaniu strategii radzenia sobie z ważnymi obszarami życia. Obejmuje to Twoje życie emocjonalne i duchowe. Należą do nich relacje z ludźmi.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz