Ze wszystkich rodzajów kluczy, jakie dostępne są na rynku, z pewnością to właśnie klucz dynamometryczny jest najbardziej zaawansowany pod względem technicznym. Pozwala na precyzyjne dokręcanie śrub w porównaniu z klasycznymi narzędziami tego typu. Jest również bardziej skomplikowany w obsłudze, jednak zapewnia doskonałe efekty w użytkowaniu. Przykładowo klucze dynamometryczne z kątomierzem znajdują swoje zastosowanie w specyficznych rodzajach prac związanych z motoryzacją. Sprawdźmy, jak wybrać takie narzędzie!

Zastosowanie kluczy dynamometrycznych

Warto wziąć pod uwagę, że klucze dynamometryczne posiadają specyficzne zastosowanie. Dlatego też nie sprawdzą się przy każdej pracy. Stosuje się zazwyczaj w przypadku, gdy mamy do czynienia z urządzeniami zaawansowanymi technicznie, wykonanymi z aluminium, metali nieżelaznych lub z takich stopów, które są wrażliwe na zbyt silny nacisk punktowy i znasz dopuszczalną siłę, z jaką można dokręcać do nich śruby. Dodatkowo wykorzystywane są w połączeniu z kompozytami węglowymi, laminatami i tworzywami sztucznymi. Wybierając odpowiedni klucz dynamometryczny, warto wziąć przede wszystkim pod uwagę to, jaki rodzaj pracy będzie on miał wykonywać. Z pewnością sprawdzi się przy naprawach samochodów czy motocykli. Popularne są również rodzaje dedykowane dla rowerów. Dodatkowo klucze dynamometryczne można spotkać jako narzędzie przy remoncie jachtu o laminowanym kadłubie lub montażu delikatnych materiałów wykończeniowych w budynku.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Dzięki skuteczności i odpowiedniej precyzji na rynku można spotkać wiele rodzajów kluczy dynamometrycznych. Do najbardziej popularnych zalicza się klasyczne narzędzia tego rodzaju o standardowym mechanicznym użytkowaniu. Bardziej zaawansowane narzędzia to klucze elektroniczne dynamometryczne. Posiadają wiele przydatnych funkcji, które pozwalają na uzyskanie dodatkowej precyzji i dokładności podczas pracy. Z łatwością można monitorować ustawienia na ekranie LED, a także pozwalać urządzeniu na zapamiętanie raz wybranych. Warto również wspomnieć, że elektroniczne klucze dynamometryczne zapewniają komfortowe podłączenie do komputera. Na rynku można również znaleźć klucz dynamometryczny wskazówkowy, czyli jeden z najbardziej klasycznych, a zarazem prostych siłomierzy. Posiada on powyżej rączki specjalną wskazówkę z podziałką wyskalowaną w wartościach momentu. Podczas dokręcania, gdy śruba stawia opór, wskaźnik klucza zaczyna się wychylać, dzięki czemu możemy sprawdzić na skali, z jaką aktualnie siłą jest ona dokręcana.

Kątomierze i akcesoria

Wybierając narzędzia tego rodzaju, warto również zwrócić uwagę na dedykowane akcesoria. Klucz dynamometryczny z kątomierzem z pewnością ułatwi pracę przy rozwiązywaniu wielu problemów. Przykładowe zastosowanie kątomierzy stanowi między innymi wsparcie przy dokręcaniu głowicy silnika. Poszczególne modele kątomierza przy kluczu dynamometrycznym różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem, sposobem mocowania oraz dokładnością podziałki skali. Część z nich jest wzbogacona o osłonę zapobiegającą zabrudzeniu lub uszkodzeniu mechanizmu. Elektroniczne klucze dynamometryczne z kątomierzem sprawdzą się wszędzie tam, gdzie należy zmierzyć dokładnie kąt obrotu, czyli przy dokręcaniu głowicy silnika.

Szukasz klucza dynamometrycznego z kątomierzem? Odwiedź sklep internetowy https://dynamometryczne.pl >>


Komentarze (0)

Zostaw komentarz