Sztuka abstrakcyjna jest jednym z ważniejszych nurtów artystycznych i przez lata zyskała sobie rzeszę fanów na całym świecie. Obrazy Pollocka, Rothko czy Mondriana sięgają wielomilionowych kwot, ale nie brakuje też niszowych artystów, których obrazy abstrakcyjne może kupić niemal każdy.

Abstrakcja zagnieździła się w naszej świadomości w domach na dobre i z podziwem patrzymy na prace wyżej wymienionych mistrzów. Warto jednak wiedzieć, że obrazy abstrakcyjne były i są także domeną polskich malarzy. W tym artykule przyjrzymy się polskim autorom obrazów abstrakcyjnych. 

Polska szkoła obrazu abstrakcyjnego

Polska, rodzima sztuka abstrakcyjna również obfituje w uznanych i utalentowanych artystów. Na początku swojej drogi, polska abstrakcja opierała się głównie na abstrakcji geometrycznej. W czasie okresu międzywojennego obrazy abstrakcyjne wychodziły spod pędzli takich grup jak “Blok”, “Praesens” czy “a.r.”. Jednym z autorów tamtych czasów był Henryk Stażewski (ur. 1894, zm. 1988). Choć jego początkowe prace zostały zniszczone podczas wojny, to późniejsza twórczość, powstała w latach 70., wciąż jest dostępna na polskim rynku. Podobnie jest z obrazami Marii Jaremy czy Jonasza Sterna - ich geometryczne obrazy abstrakcyjne, powstałe w latach 40. i 50., wciąż są dostępne na rynku.

obraz abstrakcyjny

Do innych polskich, wyróżniających się autorów sztuki abstrakcyjnej możemy zaliczyć Stanisława Fijałkowskiego, Zbigniewa Gostomskiego, Jana Pamuły, Edwarda Krasińskiego czy Ryszarda Winiarskiego. Zwłaszcza ten ostatni autor wyróżniał się na tle innych, gdyż stosował bardzo minimalistyczne formy. Ryszard Winiarski inspirował się matematyką i rachunkiem prawdopodobieństwa i jego prace były po prostu kolorowymi lub czarno-białymi kwadratami 1x1cm. O tym, ile ich było i w jakim były układzie, decydował los, przypadek, czy rzut kostką. 

Action Painting w polskim wydaniu

Informiel, czyli sztuka bezkształtna, charakteryzuje się swobodą ekspresji. Do tego stopnia, że owa swoboda ma większe znaczenie niż obraz sam w sobie. Takie podejście do sztuki musiało zainteresować abstrakcjonistów, którzy w tej formie malowania odnajdywali się znakomicie.

Polskim reprezentantem tego nurtu był malarz Jerzy Tchórzewski. Jego obrazy abstrakcyjne to po prostu płótno pokryte różnymi, rozlewającymi się i przenikającymi nawzajem kształtami w różnych barwach. Po informiel sięgnął także zmarły niedawno Edward Dwurnik. Jego “Pollocki”, podobnie jak u Jerzego Tchórzewskiego, były płótnami pochlapanymi farbą, jednak odmawia im się spontaniczności, wolności ekspresji. Abstrakcyjne obrazy Dwurnika w tym nurcie mają dekoracyjny charakter.

Młode pokolenie abstrakcjonistów

Do grona młodego pokolenia obrazu abstrakcyjnego z pewnością należy zaliczyć Tomasza Barana. Tomasz w swojej sztuce nie boi się wyzwań i eksperymentów i łączy ze sobą geometryczne desenie z jednolitymi formami. W podobnym stylu maluje Marek Ejsmond-Ślusarczyk. W jego pracach powtarza się motyw elipsy na płaskim, jednolitym tle.

Polski obraz abstrakcyjny ma też reprezentację żeńską. Karolina Jaklewicz czy Gossia Zielaskowska malują ciekawe koncepty, bazujące na geometrii, kolorze i przestrzeni. 

Warto śledzić polską scenę obrazu abstrakcyjnego, gdyż ma wiele do zaoferowania nie tylko znawcom sztuki. Na takich stronach jak revolio.pl każdy, nawet amator sztuki szukający ozdoby do swojego domu, znajdzie coś dla siebie.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz