Legalizacja oraz uprawa marihuany wciąż pozostaje jednym z najważniejszych tematów w debacie społecznej wielu państwa świata, również Polski. Przy kwestii tej istnieje mnóstwo argumentów za i przeciw, które są wysuwane przez zwolenników oraz przeciwników.
Legalność konopi indyjskich często nie jest jasno ustalona. O ile jako używka i środek odurzający marihuana jest, generalnie mówiąc, nielegalna, o tyle jej uprawa w celach przemysłowych czy medycznych w niektórych krajach stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest to zresztą jeden z argumentów zwolenników liberalizacji prawa dostępu do konopi. Rośliny te mogą mieć wiele innych zastosowań, przez co ich uprawa jest zwyczajnie opłacalna.
W jakich państwach uprawia się konopie?
Na początku musimy określić, kiedy uprawa marihuany jest legalna. Na terenie Unii Europejskiej dopuszcza się uprawę tych odmian konopi, w których składzie znajduje się nie więcej niż 0,3% THC. Jest to substancja psychoaktywna, odpowiedzialna za doznania podczas palenia marihuany.
Na terenie Unii Europejskiej liderem w uprawie konopi jest Francja. Szacuje się, że kraj ten produkuje nawet 70% światowych dostaw konopi do różnych dziedzin przemysłu. Uprawia konopi jest istotnym sektorem gospodarki również w Holandii, Austrii, Dani i Niemczech.
Jeśli chodzi o kraje poza Europą, zdecydowanym liderem są tu Chiny. Dawniej zajmowały one pierwsze miejsce na świecie, ale w końcu zostały pokonane przez europejskich konkurentów. Konopie powszechnie uprawia się również w Tajlandii, Indiach i Japonii.
Zastosowanie konopi w przemyśle
Opinia mówiąca, że uprawa konopi odbywa się wyłącznie w celu pozyskiwania używki jest bardzo nieprawdziwa. W rzeczywistości konopie mają mnóstwo różnych zastosowań we współczesnym przemyśle.
Rośliny te mają bogatą tradycję we włókiennictwie. Już w dalekiej starożytności ludzie wykorzystywali je do produkcji różnych materiałów i lin. Włókno wykonane z konopi jest znane ze swojej odporności na wilgotność. Doskonale sprawdzają się zatem chociażby w produkcji materiałów wykorzystywanych w żeglarstwie. Konopie są również cennym materiałem dla branży papierniczej.
Dziś coraz więcej mówi się o leczniczych właściwościach marihuany. Zastosowanie tej rośliny w medycynie zwiększa się z roku na rok; medyczną marihuanę dopuszczono w określonych przypadkach również w Polsce. Jest ona stosowana głównie u osób cierpiących na różne odmiany nowotworów.
Konopie w budownictwie
Co ciekawe, konopie mogą być wykorzystywane również w budownictwie. Coraz większą popularność zdobywa obecnie tak zwany beton konopniany. Jak sama nazwa wskazuje, produkuje się go z konopi. Posiada doskonałe właściwości, łącząc w sobie lekkość i dużą wytrzymałość. Jest to ponadto w pełni ekologiczny materiał, którego produkcja w żaden sposób nie naraża naszego środowiska naturalnego.
Uprawa konopi w Polsce
W Polsce uprawa marihuany w celu pozyskiwania używki jest nielegalna. Nie oznacza to jednak, że nie można w naszym kraju legalnie uprawiać samych konopi. Nasze prawo jest pod tym względem zbliżone do przepisów obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej. Pozwala ono na uprawę konopi w celach przemysłowych, choć nakłada na rolników pewne dodatkowe obowiązki. Przed zasianiem konopi należy zgłosić w swoim Urzędzie Gminy taki zamiar i dostarczyć kilka istotnych informacji. Obejmują one rodzaj uprawianej konopi, dane na temat dostawcy nasion oraz przewidywanego odbiorcy, który po okresie zbiorów odkupi od nas towar. Zaletą konopi jest stosunkowo łatwa i tania uprawia oraz dotacje z Unii Europejskiej, z których można korzystać przy tego typu działalności.
Więcej na stronie ganjafarmer.com
Komentarze (0)