Węgiel aktywny to jeden z najlepszych adsorbentów i absorbentów, jakie znamy. Jego zalety wykorzystywane były już w starożytnej Grecji. Jest łatwo dostępny, stosunkowo niedrogi i doskonale sprawdza się w oczyszczaniu zarówno cieczy, jak i gazów. Bez żadnych problemów można zastosować go nawet w uzdatnianiu wody pitnej. Dowiedz się, jak działa węgiel aktywny.

Co pochłania węgiel aktywny?

Węgiel aktywny świetnie radzi sobie ze zbieraniem na swojej powierzchni zanieczyszczeń fizycznych oraz pochłanianiem niechcianych środków chemicznych z cieczy lub gazów. Dobrze radzi sobie z detergentami, metalami ciężkimi, pestycydami czy fenolami. Wszystko dzięki luźnej strukturze, która wypełniona jest makroporami, mikroporami i mezoporami, mogącymi transportować i składować związki do usunięcia z oczyszczanej substancji. Jego działanie można porównać do magnesu na zanieczyszczenia, który w niektórych zastosowaniach takich jak np. kolumny filtracyjne może być stosowany nawet do 10 lat bez potrzeby wymiany.

Jak działa węgiel aktywny? Gdzie można go nabyć?

To, jak działa węgiel aktywny, będzie zależało między innymi od tego, w jakim zastosowaniu zdecydujemy się z niego korzystać. Nierzadko istnieje możliwość dodatkowego pokrycia go środkami chemicznymi, które wzmocnią jego właściwości w użyciu w określony sposób. Węgiel każdego rodzaju, w różnych formach znajdziesz przykładowo w ofercie marki Aces, która zajmuje się dystrybucją i dostarczaniem węgli aktywnych, antracytów oraz piasków i żwirów filtracyjnych. Firma może pomóc także w usuwaniu organicznych związków lotnych z kabin lakierniczych czy oczyszczaniu spalin w spalarniach i elektrowniach.

Zastosowania węgla aktywnego

Węgiel aktywny jest chętnie wykorzystywany jako katalizator chloru na basenie czy w filtrach do wody pitnej. Może znaleźć zastosowanie w produkcji masek, chroniących drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Jest obecny w większości placówek związanych z przemysłem medycznym i farmaceutycznym, gdzie pozwala zachować odpowiedni poziom higieny. Stosowany bywa także w uzdatnianiu ścieków i oczyszczaniu gazów produkcyjnych. Możliwe jest wykorzystanie go do odzyskania określonych składników w czasie produkcji.

Artykuł partnera


Komentarze (0)

Zostaw komentarz