Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które zajmuje się wytwarzaniem jakichkolwiek towarów, musi mieć na uwadze opakowania. Ważne jest również, aby umieścić na nich dokładną informację odnośnie produktu. Dotyczy to między innymi zidentyfikowanych zagrożeń, tym bardziej w wypadku substancji chemicznych. Jest to zgodne z zaleceniami Unii Europejskiej. Według jej rozporządzenia, każde przedsiębiorstwo ma obowiązek zadbania o bezpieczeństwo klientów. Związane to będzie z koniecznością przygotowania całej dokumentacji. Jest to bardzo istotne podczas przewożenia i przechowywania substancji chemicznych. Jeden błąd może mieć bowiem niezwykle negatywne skutki dla zdrowia, a nawet życia innych osób. 

Informacje na etykiecie 

Oznakowanie opakowań to konieczność w przypadku każdego produktu chemicznego. Na etykietach można znaleźć takie informacje jak: 

  • klasyfikacje potencjalnego zagrożenia,
  • nazwę substancji,
  • międzynarodowe identyfikatory dotyczące produktu,
  • czy produkt jest substancją wybuchową,
  • adres, nazwę i telefon kontaktowy do producenta,
  • piktogramy określające zagrożenie. 

Oznakowanie opakowań substancji niebezpiecznych w takim przypadku powinno obejmować również dokładną instrukcję co do przewozu substancji. Ponadto opakowanie dla substancji, które zagrażają człowiekowi w jakikolwiek sposób musi zostać skonstruowane tak, aby jego zawartość nie wyciekała na zewnątrz. Opis produktu powinien być zaś wykonany w taki sposób, aby nie uległ on zatarciu, zniszczeniu czy wyblaknięciu. Dzięki takiemu postępowaniu użytkownik będzie mógł bezpiecznie skorzystać z produktu. 

Komu zlecić oznakowanie opakowań? 

Substancje chemiczne są nieodłączną częścią w praktycznie każdym przemyśle. Niemniej jednak nie każdy jest świadomy, jakie zagrożenia mogą pojawić się podczas niewłaściwego przechowywania albo przewożenia chemikaliów. Żadnej etykiety nie powinno się tworzyć według swojego ,,widzimisię" producenta. Z pomocą przychodzą doświadczeni pracownicy wyspecjalizowanych w tego typu zadaniach firm. Warto powierzyć oznakowanie opakowań firmie, która ma duże doświadczenie i od wielu lat wspiera klientów w produkowaniu etykiet, które zawierają właściwe oznakowanie dla substancji chemicznych

Nie tylko etykiety będą niezbędne podczas produkcji substancji chemicznych. Istotne są również karty zawierające charakterystykę. Niektóre firmy przygotowują pełną dokumentację. Ponadto można liczyć również na przeprowadzenie tłumaczenia na różne języki. W takim przypadku trzeba zdawać sobie sprawę, iż samodzielne tłumaczenie tekstu może nie spełnić europejskich standardów. Nie każdy zna bowiem słownictwo specjalistyczne, dlatego można popełnić błąd. Jeżeli natomiast chcemy przygotować materiały reklamowe na rynki zagraniczne, to również warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. 

Właściwe oznaczenie substancji jest również ważne, kiedy dojdzie do wypadku. Jeżeli etykieta została wykonana zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej, niemniej osoba, która transportowała, albo przechowywała produkt, nie stosowała się do zaleceń, nie ma prawa do jakiekolwiek odszkodowania. 

 


Komentarze (0)

Zostaw komentarz