En español |Chwyćcie za lotników i ruszajcie na pas startowy. Letnie otwarcie Top Gun: Maverick - sequel "2020" hitu Toma Cruise'a z 1986 roku - mógł zostać przesunięty z powrotem na grudzień, ale możemy jeszcze wiosną tego roku wjechać w strefę zagrożenia. Z okazji święta Top Gun Day (13 maja), nowo zremasterowana, 4K Ultra HD Digital wersja oryginalnego filmu (z mnóstwem nowych wywiadów) trafiła do platform streamingowych, w tym Amazon i iTunes. (Dla fanów Blu-Ray'a, wersja 4K trafia we wtorek).

Ale to tylko dziób lotniskowca. 57-letnia supergwiazda nakręciła ponad 40 filmów i choć nie każdy z nich jest wart powtórki (Rock of Ages, anyone?), to najlepsze z tej serii to amerykańskie klasyki. Witamy w 10 najlepszych filmach Toma Cruise'a wszech czasów, w rankingu. Ponieważ nadszedł czas, aby przywrócić to uczucie miłości.

10. Top Gun (1986)
W Szkole Broni Myśliwskiej Marynarki Wojennej, zarozumiały, noszący odcienie lotnika Maverick (Cruise) próbuje przechytrzyć chłodnego, egomaniackiego pilota, Icemana (Val Kilmer). Lotnicze skały bojowe, a Tom Skerritt jest na szczycie jako ich twardy, ale tylko instruktor.

9. A Few Good Men (1992)
W jednym z wielkich, aktorskich pojedynków w historii, Cruise, jako bezduszny obrońca wojskowy próbujący uratować dwóch rekrutów oskarżonych o morderstwo, spotyka się ze znakomitym oficerem Jack'iem Nicholson'em, który mówi: "Nie radzisz sobie z prawdą!" Aaron Sorkin napisał ten olśniewający dramat na serwetkach koktajlowych w swojej pracy barmańskiej, i to uczyniło go na tyle sławnym, że stworzył The West Wing i The Social Network.

8. The Color of Money (1986)
Kolejny pojedynek, pomiędzy Cruise'em jako młodym rekinem basenowym a Paulem Newmanem jako Szybkim Eddie Felsonem po powrocie. Newman dostał nominację do Oscara jako młody Szybki Eddie w 1961 roku i wygrał za to Oscara - częściowo dzięki wsparciu Cruise'a w postaci siły gwiazd.

7. Urodził się 4 lipca (1989).
Po sześciu latach pełnienia funkcji megastara, Cruise otrzymał pierwszą nominację do Oscara w adaptacji wspomnień Rona Kovica o wojnie w Wietnamie i jego kampanii przeciwko niej. Ognisty geniusz Cruise'a po raz kolejny pomógł zdobyć Oscara - tym razem dla reżysera Stone'a.

6. Zabezpieczenie (2004)
W pięknie nastrojowym thrillerze Michael Mann, rozgrywającym się we wschodnim L.A. po zmroku, kiedy kojoty i wściekli ludzie włóczą się po ulicach, Jamie Foxx jest taksówkarzem, który odbiera Cruise'a, najbardziej natrętnego zabójcę, jakiego kiedykolwiek widziałeś. Jego kurs wynosi setki tysięcy, a jedyne, co musi zrobić, to pomóc zabić pięciu świadków procesu - i przeżyć.

5. Raport mniejszości (2002)
W dorosłej roli dla wiecznie młodej gwiazdy, Cruise gra nowoczesnego gliniarza, który porywa sprawców przed popełnieniem przestępstwa. Kiedy reżyser Steven Spielberg nakręcił tę paranoiczną, futurystyczną opowieść mistrza sci-fi Philipa K. Dicka (Blade Runner), powiedział: "Jestem w połowie lat 50. - nie boję się już ciemności". Cruise nie łamie jego słynnego uśmiechu i w rezultacie traktujesz go poważnie w mrocznym, mądrym thrillerze.

4. Misja: Niemożliwe - Upadek (2018)
Wszystkie filmy M:I są w porządku, ale szósty jest najlepszy, częściowo dlatego, że Cruise's Ethan Hunt jest facetem po pięćdziesiątce - po wyczynach kaskaderskich, boli jak my (Cruise rzeczywiście złamał kostkę w kamerze). Ethan poluje na terrorystów plutonowych, ściga się przez Paryż i Londyn, nurkuje (ostrzegając innego nurka, aby nie otwierał zsypu późno lub "ostatnią rzeczą, która przechodzi przez twój umysł będą twoje kolana"), a pilotuje śmigłowiec, który wymyka się spod kontroli cali od ośnieżonych azjatyckich szczytów. Co za jazda! Co za nagromadzenie napięcia i wysublimowane uwolnienie!

3. Rain Man (1988)
Cruise gra samolubnego kalifornijskiego cad zmuszony do wyruszenia w drogę ze słodkim, idiotycznie ocalałym starszym bratem, którego nigdy nie znał (Dustin Hoffman), aby spróbować spieniężyć spadek po ojcu i wykorzystać dziwny dar starszego brata do wielkiej wygranej w Vegas. Znowu wszyscy oprócz Cruise'a dostali Oscary (za najlepszy film, aktora, reżysera i oryginalny scenariusz), a częściowo zawdzięczają to jego wspierającemu go geniuszowi.

2. Działalność ryzykowna (1983)
W genialnej, określającej pokolenie komedii młodzieżowej, którą Roger Ebert postawił na równi z The Graduate, Cruise jest tak dobry, jak Dustin Hoffman był w przeboju, który uczynił go gwiazdą. Wślizgując się na skarpetkach na swoją pierwszą ikoniczną scenę w majtkach, podczas gdy wyprzedzając "Old Time Rock 'n' Roll", Cruise natychmiast trafił na listę A i nigdy nie odszedł.

1. Jerry Maguire (1996)
Największym osiągnięciem Cruise'a jest jego buntowniczy, idealistyczny agent sportowy Jerry, który rzucił firmę, champion klientki nieudaczników (Cuba Gooding Jr.), a także jego koleżanka księgowa (Renee Zellweger) - miał ją w "Hello". Głęboko autentyczna komedia romantyczna (która jest również zręczna jak piosenka pop) otrzymała Oscara Gooding, plus nominacje do najlepszego aktora (Rejs), najlepszego obrazu i najlepszego scenariusza (dla pisarza-reżysera Camerona Crowe'a, który napisał ją jako krytykę swoich doświadczeń filmowo-biznesowych).

Jeśl chcesz poznać więcej kinowych rankingów wejdź na: https://pinbook.pl/ranking


Komentarze (0)

Zostaw komentarz