Od wieków złoto było potężnym narzędziem do wywoływania emocji i zachwytu. Jest to ciężki metal, który jest łatwy w obróbce i praktycznie niezniszczalny. Jego walory estetyczne również przyciągają wzrok. Ze względu na dużą gęstość kapitału, złoto jest dobrym aktywem inwestycyjnym.

Historia pokazała, że inwestowanie w złoto było skuteczne w niepewnych czasach, kiedy pieniądze miały mniejszą wartość. Wiele osób inwestujących w złoto pyta, co jest bardziej opłacalne - moneta czy sztabka. Ten artykuł wyjaśni różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami inwestycji.

Jakie są różne sposoby inwestowania w fizyczne złoto?

Złoto inwestycyjne to fizyczne złoto, które jest kupowane w celach inwestycyjnych. Sztabki i monety z czystego kruszcu są powszechną formą inwestycji w fizyczne złoto metalowe. 24-karatowe złoto, znane również jako próba 999, jest stopem o najwyższej czystości złota. Sztabki i monety złota najczęściej występują o wadze 1 uncji trojańskiej lub 31,1 grama.

Monety inwestycyjne, znane również jako monety bulionowe, są jednym z najpopularniejszych sposobów inwestowania w fizyczne złoto. Renomowane mennice produkują monety bulionowe, które są rozpoznawane na całym świecie. Złota moneta inwestycyjna ma zazwyczaj zadeklarowaną wartość nominalną w walucie kraju, w którym jest emitowana. Ma również oznaczenie swojej wagi (zazwyczaj jedna trojka do 1 uncji).

Nakład złotych monet bulionowych jest nieograniczony, w przeciwieństwie do monet kolekcjonerskich czy pamiątkowych. Wykonuje się je tak, aby reprezentowały jedynie wartość czystego kruszcu. Oto najbardziej znane złote monety bulionowe:

  • American Eagle
  • Kanadyjski Liść Klonowy,
  • Krugerrand,
  • Kangur australijski,
  • American Bison
  • Filharmonia Wiedeńska,
  • Britannia.

Sztabki inwestycyjne wykonane ze złota są popularną formą inwestowania w złoto. Sztabki inwestycyjne, w przeciwieństwie do monet, nie posiadają oznaczenia nominału. Często są cięższe niż jedna uncja. Sztabki pozbawione są walorów estetycznych złotych monet. Są zazwyczaj produktem technicznym i przeznaczone są do użytku przemysłowego lub dla jubilerów. 

Sprawdź: Złoto inwestycyjne na mennica-krakowska.pl

Jaki jest koszt sztabki złota lub monety?

Inwestorzy związani z żółtymi metalami często mówią, że na rynku złota nie ma okazji. Dzieje się tak dlatego, że o cenie kruszcu decyduje popyt i podaż. Comex to największa na świecie giełda towarowa, na której można handlować złotem poprzez kontrakty terminowe.

Czy cena złota w kontraktach terminowych jest równa cenie złotej monety lub sztabki?

Nie. Cena SPOT jest ceną, po której sprzedawane są sztabki i monety kruszcowe. Wynika to z kosztów pośrednich związanych z transportem, mennicą i marżą handlową.

Złoto inwestycyjne

Ceny sztabek i monet bulionowych

Cena monety ze złotego kruszcu jest zwykle od 3 do 6% wyższa od ceny SPOT. Złota sztabka inwestycyjna zawsze będzie tańsza niż moneta o dokładnie takiej samej wadze. Wynika to z niższych kosztów produkcji sztabek lokacyjnych. Proces tworzenia sztabki polega na wlewaniu gorącego metalu do formy zwanej matrycą. Można ją kupić w cenie od 2-4% do 44% powyżej SPOT ze względu na prosty proces produkcji i konstrukcję.

Jak można zweryfikować autentyczność złotych sztabek i monet?

Nawet dla niedoświadczonych inwestorów łatwo jest zweryfikować autentyczność złotych monet bulionowych. Do weryfikacji wielkości i wagi monety można użyć linijki menniczej, znanej również jako linijka Fischa. Doskonałą metodą dla inwestorów jest skorzystanie z darmowej aplikacji na smartfony, która weryfikuje złote monety po dźwięku, jaki wydają po lekkim uderzeniu.

Mennice nieustannie prześcigają się w zabezpieczeniach swoich złotych monet. Kanadyjska mennica wprowadziła zabezpieczenie w postaci małego identyfikatora w kształcie liścia klonowego z rokiem produkcji. Można go obejrzeć przy pomocy lupy. Producent zadbał o hologram złotej monety Britannia. Przedstawia on albo trójząb, albo kłódkę w zależności od sposobu patrzenia na monetę. Australijska mennica Perth Mint co roku zmienia wizerunek Kangura, aby utrudnić pracę fałszerzom.

Jak można zabezpieczyć złoto?

Większość sztabek złota umieszczana jest w zapieczętowanych opakowaniach, zwanych również certipackami. Plomby te mają gwarantować oryginalność i autentyczność. Choć w tym przypadku nie mamy bezpośredniego dostępu do metalu, korzyścią jest pewność, że mamy do czynienia z autentycznie certyfikowanym produktem.

Może to być złudne poczucie bezpieczeństwa, gdyż podróbki są łatwiejsze niż rzeczywiste złoto. Ważne jest, aby przy zakupie sztabki złota upewnić się, że mamy do czynienia z wiarygodnym producentem. Możemy zaufać światowej sławy mennicom, a także firmom zrzeszonym w LBMA (London Bullion Market Association).

Jakie są najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, inwestując w złoto?

W przypadku złota inwestycyjnego istnieją dwa rodzaje inwestorów. Inwestorzy, którzy chcą nabyć metal po jak najniższej cenie, wybierają zazwyczaj sztabki. Inwestorzy w najbardziej znane monety z uncji złota tworzą drugą grupę. Monety te mają wyższą premię (różnica między ceną SPOT a rzeczywistą ceną transakcyjną), a ponadto mają piękny, uznany na całym świecie design, zabezpieczenia i łatwą weryfikację (linijka Fisch i aplikacje na telefon). Jest to świetny atut do późniejszej odsprzedaży.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz