Walka z alkoholizmem jest procesem złożonym i rozciągniętym w czasie. Jej podjęcie nie jest wcale tożsame z końcowym sukcesem, a i osoby, które nie piją już od wielu lat nie mają wcale pewności, czy nie wrócą do nałogu. Nie ma jednego sposobu na uwolnienie się od nałogu, który byłby uznany za skuteczniejszy od innych. Nie bez przyczyny uważa się jednak, że zamknięte ośrodki leczenia alkoholizmu w Polsce to znakomity sposób na pierwszy krok na drodze wiodącej ku wyzdrowieniu.
Terapia uzależnień w zamkniętym ośrodku
Jak już wspomniano, problem alkoholizmu jest złożony, a tym samym tylko kompleksowa terapia uzależnień jest w stanie pomóc w zażegnaniu go na stałe. Nie ma takich zasad, które sprawdzałyby się w odniesieniu do każdego pacjenta bez względu na jego płeć, wiek i zaangażowanie. Alkoholizm nie zwraca uwagi na różnice między ludźmi, terapia uzależnień musi je jednak uwzględniać. Choć jednak każdy pacjent musi być traktowany wyjątkowo, z uwzględnieniem jego specyfiki, pewne elementy pracy z uzależnionymi nie zmieniają się.
Tak jest choćby z reprogramingiem pozwalającym na opanowanie pewnych zachowań behawioralnych bazujących na zdrowych zasadach. Dzięki temu pacjent jest w stanie reagować automatycznie według określonych schematów chroniąc się przed ponownym wpadnięciem w sidła zastawione na niego przez nałóg. Nie bez znaczenia jest jednak również psychoterapia i to zarówno indywidualna, jak i grupowa. Utrwala ona w pacjencie właściwe wzorce zachowania, wspiera i ułatwia znalezienie drogi, która prowadzi do pokonania słabości. Terapia grupowa zwiększa też poczucie pewności siebie. Uświadamia alkoholikowi, że trudności, na jakie napotyka, nie są charakterystyczne jedynie dla niego, a jednocześnie nagradza go przeświadczeniem, że wcale nie radzi sobie najgorzej próbując je przezwyciężyć.
Skuteczne leczenie składa się z wielu elementów, a jednocześnie wymaga ogromnego zaangażowania ze strony osoby uzależnionej. Można prowadzić je w domu pacjenta, należy jednak pamiętać, że naraża się go wówczas na szereg niebezpieczeństw. Zwykle opuszczenie otoczenia bezpośrednio kojarzącego się z nałogiem alkoholowym wydaje się najlepszym rozwiązaniem, a zamknięte ośrodki leczenia alkoholizmu w Polsce wydają się znakomitym miejscem na odbycie pierwszego etapu terapii. O ich profesjonalizmie może świadczyć choćby to, że spotykają się z dużym uznaniem również poza granicami naszego kraju.
Jak wybrać dobry zamknięty ośrodek leczenia alkoholizmu?
Tym, co wyróżnia dobre ośrodki zamknięte od tych co najwyżej przeciętnych, wydaje się być przede wszystkim ich personel. Leczenie alkoholizmu nie może bazować jedynie na szczerych chęciach. Musi być poparte wiedzą i doświadczeniem, każdy pacjent zachowuje się bowiem nieco inaczej i każdy potrzebuje nieco innego wsparcia. Analiza osiągnieć personelu nie jest jednak jedyną, jakiej powinniśmy dokonać. Nie mniej ważne jest to, co konkretnie ma nam do zaoferowania ośrodek zamknięty. Alkoholika nie odcina się przecież od rodzinnego domu po to, aby uczestniczył w kilkugodzinnych zajęciach, potem zaś spędzał czas w swoim własnym towarzystwie. Musi być stymulowany na wiele sposobów i zachęcany do różnych form aktywności. Poszukując dobrego ośrodka odwykowego warto korzystać ze stron takich jak np. najlepszeterapie.pl, prezentujących ranking takich placówek według ocen byłych pacjentów.
Zamknięty ośrodek leczenia alkoholizmu stawia sobie za cel przygotowanie osoby uzależnionej do codziennego życia wolnego od nałogu. Konieczne jest, w związku z tym, wypracowanie z nim określonych schematów postępowania i dobrych praktyk. Podczas wyboru ośrodka warto też zwrócić uwagę na jego otoczenie, które często pełni funkcję stymulującą pozwalając jednocześnie na psychiczny odpoczynek.
Komentarze (0)