Kremy niekomedogenne polecane są dla osób z cerą tłustą, mieszaną lub trądzikową. Takie, które nie zatykają porów i zawierają lekkie substancje. W przypadku cery suchej lub atopowej składniki komedogenne są pożądane w kosmetykach przeznaczonych do tych typów skóry. Skuteczna pielęgnacja twarzy zaczyna się od doboru kosmetyków odpowiednich do rodzaju i kondycji skóry. Dowiedz się więcej o produktach niekomedogennych i które z nich powinnaś wybrać!

Czym jest krem niekomedogenny?

Kremy niekomedogenne to kremy, które nie zatykają porów. Powinny być bogate w naturalne składniki, które głęboko nawilżają skórę, a jednocześnie zapobiegają tworzeniu się tłustej warstwy.

W praktyce jednak nie wszystkie substancje potencjalnie zapychające pory będą szkodliwe i odwrotnie. Nie wszystkie kremy niekomedogenne mogą poprawić stan skóry. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb skóry i odpowiednio dobranych kosmetyków.

Do jakiego typu cery odpowiedni jest krem niekomedogenny?

Osoby z cerą mieszaną, tłustą lub trądzikową są bardziej narażone na zatykanie porów. Te typy skóry charakteryzują się wysokim poziomem produkcji sebum, co może prowadzić do jego gromadzenia się w porach. Zatrzymuje on mikroorganizmy, zanieczyszczenia i powoduje powstawanie niedoskonałości, takich jak pryszcze czy zaskórniki.

Dla cery tłustej lub mieszanej polecany jest krem niekomedogenny. Taka skóra nie wymaga natłuszczania, ale powinna być głęboko nawilżona i oczyszczona.

Skóra trądzikowa również może prowadzić do nadmiernego przetłuszczania się i powstawania wyprysków. Dobrze dobrany, niekomedogenny krem nie spowoduje powstawania nowych wyprysków, a nawet może zmniejszyć istniejące niedoskonałości. Skóra trądzikowa wymaga starannego oczyszczania i tonizowania.

Co powinien zawierać krem, który nie jest komedogenny?

W przypadku każdego rodzaju skóry należy dbać o jej optymalne nawilżenie. Stan skóry będzie dyktował rodzaj stosowanych kosmetyków. W kremach niekomedogennych stosuje się zazwyczaj substancje naturalne. Nie zatykają one porów. Należą do nich:

  • Kwas hialuronowy to naturalny polisacharyd, który nawilża skórę i spowalnia jej starzenie.
  • Koenzym Q10 - silny antyoksydant, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami i opóźnia jej starzenie.
  • Olejek z opuncji figowej - chroni skórę przed promieniami UV, nawilża i redukuje zmarszczki.
  • Olej jojoba - zmniejsza wydzielanie sebum, nawilża skórę, ujędrnia i chroni przed drobnoustrojami, promieniami UV i innymi czynnikami.
  • Argonina - naturalny aminokwas, który wzmacnia barierę hydrolipidową. Jest również humektantem w głębokich warstwach skóry odpowiedzialnym za nawilżenie.
  • Pantenol i alantoina - nawilżają, chronią, działają przeciwzapalnie i regenerująco
  • Ceramidy - ceramidy wspomagają naturalną barierę ochronną, nawilżają i chronią przed promieniowaniem UV.
  • Witamina C - poprawia koloryt skóry, przyspiesza gojenie, chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Witamina E - witamina E jest silnym antyoksydantem, który chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem.
  • minerały, np. cynk o właściwościach ochronnych, antybakteryjnych i ściągających;
  • Kwas mlekowy - nawilża, chroni przed starzeniem i zabija bakterie. Reguluje również pH i usuwa martwy naskórek.

Czym jest makijaż mineralny? Sprawdx 6 mitów na jego temat na stronie https://strefamariza.pl/puder-mineralny/jysx/czym-jest-makijaz-mineralny-6-mitow.html

Krem niekomedogenny

Jaki krem do cery niekomedogennej powinnaś wypróbować?

Krem seboregulujący przeznaczony jest do cery tłustej lub mieszanej. Zawiera niacynamid i olej z opuncji figowej, hialuronian sodu, niacynamid oraz ekstrakty z arnoty, kaparów ciernistych, słodkiej pomarańczy i innych. Ten lekki, naturalny krem nie zatyka porów i pozostawia skórę gładką i nawilżoną. Nie pozostawia tłustej warstwy, dzięki czemu doskonale nadaje się pod makijaż. Zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum i minimalizuje widoczność porów.

Przed nałożeniem kremu na skórę warto zastosować serum o właściwościach seboregulacyjnych. Zawiera składniki organiczne, które poprawiają kondycję skór tłustych, mieszanych i problematycznych, skłonnych do zatykania porów czy powstawania przebarwień.

Składniki kremu mogą być komedogenne. Dla jakich typów skóry jest to korzystne?

W kontekście substancji kosmetycznych, komedogenność odnosi się do aktywnych lub pomocniczych substancji chemicznych, które mają zwiększone prawdopodobieństwo osadzania się w porach skóry. Sebum i inne zanieczyszczenia mogą blokować komórki łojowe, ale substancje komedogenne tego nie robią. Łój i zanieczyszczenia mogą gromadzić się na skórze. Zwiększa to prawdopodobieństwo powstawania pryszczy, zaskórników i stanów zapalnych w przypadku skóry trądzikowej.

Środki komedogenne są często niezbędne w przypadku skóry suchej, szczególnie atopowej. Skórę suchą należy odpowiednio natłuszczać. Krem, który tworzy barierę ochronną, zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiega utracie przeznaskórkowej.

Najczęściej spotykane składniki komedogenne w kosmetykach to:

  • oleje np. kokosowy, arganowy, migdałowy
  • masło kakaowe, masło shea
  • kwasy tłuszczowe i ich pochodne
  • silikony;
  • lanolina, wazelina, parafina.

W teorii substancje, które mogą zatykać pory, powinny być unikane przez osoby z cerą tłustą lub trądzikową. Natomiast często są one korzystne dla osób o skórze suchej lub atopowej. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę reakcję skóry na krem oraz ilość stosowanego kremu. Krem niekomedogenny może być korzystny dla skóry suchej. Jednak krem, który nie jest komedogenny, może być bardziej skuteczny dla osób o skórze mieszanej lub tłustej.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz