Już od jakiegoś czasu alkoholizm jest uznawany za chorobę. W Polsce nadużywanie alkoholu to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Niestety uzależnienie często jest bardzo długo ukrywanie i tym samym leczenie długotrwałe i żmudne. Walka z alkoholizmem jest ciężka i nie można jej wygrać bez fachowej pomocy. Czy zawsze trzeba podjąć leczenie w ośrodku odwykowym? Czym charakteryzuje się takie miejsce? Jak długo trwa kuracja? Jakie są szanse na wyjście z nałogu? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej, warto zapoznać się z tymi informacjami!
Ile czasu trwa leczenie alkoholizmu?
Leczenie alkoholizmu składa się z kilku etapów i to od ich przebiegu zależne jest to, ile potrwa terapia. W pierwszej kolejności osoba uzależniona od alkoholu musi przejść detoks, czyli oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji. Z reguły pozostałości alkoholu mogą zostać usunięte z krwi nawet w ciągu 8 godzin od jego wypicia. Z tym że u człowieka, który spożywał trunki nałogowe, detoks może trwać tydzień lub miesiąc. Jest to tak naprawdę kwestia indywidualna. Jeżeli dodatkowo dana osoba była uzależniona od innych używek, to proces ten może się wydłużyć, a samo leczenie skomplikować. Detoks należy przeprowadzać pod czujnym okiem specjalistów, ponieważ nagłe odstawienie alkoholu może skutkować objawami takimi jak drgawki, czy zaburzenie rytmu serca. Jednym ze sposobów leczenia alkoholizmu jest tryb ambulatoryjny. Polega on na tym, że chory jest pod opieką specjalistów i jednocześnie mieszka w domu. Niestety takie leczenie jest równoznaczne z większym ryzykiem, że osoba uzależniona ponownie sięgnie po alkohol. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w społeczeństwie, w którym rozpoczął się problem z alkoholizmem, powoduje chęć powrotu do starych nawyków. W związku z tym takie leczenie wymaga sporego zaangażowania od chorego oraz wsparcia bliskich. Ile czasu będzie potrzebne na wyjście z nałogu, zależne jest od wielu czynników i może trwać nawet rok. Dlatego też skuteczniejszym sposobem leczenia jest pobyt w ośrodku odwykowym. W takiej sytuacji chory zostaje odizolowany do środowiska i nie ma dostępu do alkoholu. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które nie są zmotywowane do podjęcia walki z nałogiem i boją się, że dotychczasowe towarzystwo będzie miało negatywny wpływ na przebieg leczenia. Ośrodki odwykowe bardzo często zlokalizowane są w malowniczych miejscowościach, gdzie można skorzystać z interesujących atrakcji i choć na chwilę zająć myśli czymś innym. Leczenie w ośrodku podzielone jest na dwa rozległe etapy, o których więcej można przeczytać pod linkiem: https://dezyderata.com/leczenie-uzaleznien/ i z reguły trwa od trzech do sześciu miesięcy.
Ośrodek odwykowy - podstawowe informacje
Ośrodek Odwykowy to miejsce, w którym problemy pacjentów stawiane są na pierwszym miejscu. Terapeuci, psycholodzy i inni specjaliści z całych sił starają się pomóc osobom chorym poradzić sobie z nałogiem i od nowa pokochać życie. W ośrodku nikt nie przekłamuje faktów i pacjenci od początku leczenie zdają sobie sprawę, że muszą stoczyć naprawdę ciężką bitwę, jeśli chcą wrócić do zdrowia. W trakcie terapii poruszany jest nie tylko aspekt samego nałogu, ale też czynników, które go wywołały i ostatecznych skutków. Tylko w ten sposób pacjenci mają szansę na całkowite wyleczenie. Jednak ośrodek odwykowy nie jest ostatnim miejscem, w którym przebiega leczenie. Jeszcze przed jego opuszczeniem każdy chory wraz z terapeutą opracowuje plan dalszego działania. W specjalistycznym ośrodku na fachową pomoc mogą liczyć nie tylko osoby uzależnione, ale też ich bliscy.
Kiedy należy skorzystać z pomocy ośrodka odwykowego?
Ośrodek odwykowy to miejsce dla każdej osoby, która chce wyjść z nałogu. Niestety wielu chorych często próbuje walczyć bez fachowej pomocy, co z reguły kończy się niepowodzeniem. Wszystko za sprawą tego, że środowisko i inne czynniki bardzo szybko weryfikują silną wolę pacjentów. Poza tym samo odstawienie alkoholu nie powoduje, że problem zostaje rozwiązany. Potrzebne jest przecież znalezienie podłoża choroby oraz indywidualne ustalenie jak sobie z nią poradzić. Dodatkowo w ośrodku odwykowym chorzy dzięki współpracy ze specjalistami mogą inaczej spojrzeć na świat, nie przez pryzmat alkoholu, który zatruwa umysł i organizm. Po pomoc mogą sięgnąć również bliscy, czyli osoby współuzależnione. Taka terapia przynosi naprawdę ogromne korzyści.
Komentarze (0)