Osoby wymagające korekcji wzroku mogą prowadzić aktywny tryb życia i uprawiać sport. Podczas treningu najlepiej jest nosić soczewki kontaktowe - takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze i wygodniejsze niż okulary korekcyjne. Soczewki kontaktowe idealnie sprawdzają się zwłaszcza podczas aktywności na świeżym powietrzu, gdyż nie mogą zaparować czy zamoczyć się.

Soczewki kontaktowe dla osób uprawiających sport

Można nosić soczewki kontaktowe podczas uprawiania sportu. W rzeczywistości lekarze okuliści zalecają soczewki kontaktowe, ponieważ są bezpieczniejsze. Szkła w okularach mogą pękać i powodować urazy oczu. Podczas aktywności fizycznej istnieje ryzyko, że okulary się zsuną i zniszczą - a koszt zakupu nowej pary jest wysoki. Co więcej, okulary nie zapewniają widzenia peryferyjnego, więc łatwo jest przegapić kluczowe elementy otoczenia - a w przypadku dynamicznych dyscyplin sportowych ma to kluczowe znaczenie. Nie można nosić okularów podczas uprawiania niektórych sportów  - okulary nie są dozwolone podczas profesjonalnej gry w rugby, boks i piłkę nożną.

Uprawiając sport na świeżym powietrzu jesteśmy narażeni na działanie rozmaitych warunków pogodowych. Gdy nosimy okulary, mogą one zaparować, osadzają się na nich kropelki deszczu - a to może uniemożliwić wykonanie treningu. Dlatego znacznie lepszym wyborem są soczewki kontaktowe. Można je zakupić w sklepie BezOkularow.pl - ten sklep internetowy oferuje wyłącznie soczewki najwyższej jakości, dostępne w atrakcyjnych cenach. Można tu nabyć zarówno soczewki jednodniowe, jak i o dłuższym trybie noszenia, a także przydatne każdemu sportowcowi akcesoria - pojemniczki na soczewki i płyny do ich czyszczenia.

A co z pływaniem w soczewkach kontaktowych?

Nie ulega wątpliwości, że uprawiając praktycznie każdą dyscyplinę sportową, znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze jest noszenie soczewek kontaktowych, a nie okularów korekcyjnych. Jednak noszenie soczewek kontaktowych nie jest wskazane dla pływaków. Dlaczego pływanie w soczewkach nie jest dobrym rozwiązaniem? Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, soczewka kontaktowa może zostać wypłukana z oka. Po drugie, soczewki wchłonęłyby bakterie i substancje chemiczne obecne w basenie, które pozostaną w kontakcie z oczami, dopóki soczewki nie zostaną usunięte, co doprowadzi do dyskomfortu i ewentualnie infekcji.

Co zatem mają zrobić osoby, które pływają, a jednocześnie potrzebują korekcji wzroku, skoro soczewki na basen nie są dobrym rozwiązaniem? Połączenie „soczewki a basen” nie jest wykluczone - wystarczy jedynie założyć ochronne okularki. Ryzyko zanieczyszczenia soczewek i większe ryzyko zakażenia oczu występuje jedynie wówczas, gdy soczewki mają bezpośredni kontakt z wodą. Natomiast po założeniu gogli ochronnych ryzyko to zostaje wyeliminowane. Ponadto można nosić okulary pływackie na receptę, które są dostępne za pośrednictwem optometrysty lub okulisty.

Decydując się na pływanie w soczewkach kontaktowych, najlepiej jest wybrać soczewki jednodniowe, które należy zdjąć i wyrzucić po wyjściu z wody. Dzięki temu wykluczone zostanie ryzyko, że zostaną one niedokładnie oczyszczone (jak może mieć to miejsce w przypadku soczewek miesięcznych) i dojdzie do infekcji oczu.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz