Słyszałeś już o kołdrze obciążeniowej? To innowacyjny wyrób medyczny, który zyskuje wielu zwolenników. Kołdra obciążeniowa stosowana jest m.in. w wielu terapiach, np. przy autyzmie, ADHD czy zaburzeniach przetwarzania sensorycznego. Poza tym może pomóc w depresji, bezsenności czy zespołach lękowych. Kołdra sensoryczna "wycisza" układ nerwowy i stymuluje czucie głębokie. Tym samym relaksuje i redukuje szkodliwe dla zdrowia poczucie dyskomfortu. Sprawdź szczegóły!

Kołdra obciążeniowa nazywana jest także kołdrą sensoryczną. Jej zastosowanie jest bardzo proste. Wystarczy wygodnie rozłożyć się pod kołdrą, która powinna naciskać równomiernie na ciało. Słowo "nacisk" może kojarzyć się negatywnie, natomiast w tym przypadku chodzi o bardzo komfortowy ciężar, który jest niczym innym jak jedną z technik terapeutycznych. Tego typu stymulacja wpływa pozytywnie na układ nerwowy poprawiając procesy związane z przetwarzaniem sensorycznym.

Co to oznacza? Kołdra obciążeniowa poprawia nastrój, redukuje napięcia i tym samym znacznie poprawia jakość życia codziennego w tym pamięć i koncentrację.

Wskazania do stosowania kołdry obciążeniowej

Kołdry sensoryczne polecane są przede wszystkim osobom w terapii np. przy autyzmie czy zespole Aspergera, szczególnie gdy pojawiają się problemy z zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu. Ciężar kołdry uspokaja, a nawet daje poczucie "przytulenia", co jeszcze szczególnie pomocne przy stanach lękowych. Inne wskazania do stosowania kołdry sensorycznej:

  • zaburzenia SI,
  • depresja,
  • redukcja lęków i objawów związanych z pobudzeniem psychoruchowym,
  • wiele innych.

Stosowanie kołdry obciążeniowej

Kołdry obciążeniowe stosowane są w gabinetach oraz w domu. Na początku nie zaleca się spania pod nimi przez całą noc, ale tylko np. podczas popołudniowej drzemki. Potem można wydłużać czas ich stosowania. Narzut sensorycznych nie zaleca się dzieciom do drugiego roku życia (ryzyko uduszenia). Warto chęć stosowania kołdry w każdym przypadku skonsultować ze specjalistą, np. z terapeutą integracji sensorycznej lub/i z pediatrą.

Przeciwwskazania do stosowania kołdry sensorycznej

Choć kołdra obciążeniowe zalecana jest w wielu przypadkach, to jednak nie każdy może ją stosować. Istnieje bowiem sporo przeciwwskazań oraz zagrożeń związanych z leżeniem pod nią. Podstawowe przeciwwskazania do jej stosowania to:

  • obturacyjny bezdech śródsenny,
  • astma,
  • problemy z mięśniami i stawami,
  • łamliwe kości,
  • klaustrofobia,
  • osteoporoza.

Dobór kołdry obciążeniowej

Tak jak wspomnieliśmy, koc sensoryczny najlepiej dobrać z pomocą specjalisty. Konieczne będzie odpowiednie dopasowanie narzuty do wagi użytkownika. Najlepiej by kołdra stanowiła około 10-15% masy ciała. Niezbędny jest także właściwy rozmiar - koc nie może być za duży (za duże dociążenie) i za mały (brak efektów).

Szukasz odpowiedniej kołdry sensorycznej dla siebie lub swojego dziecka? Sprawdź https://balanceblankets.pl. To sprawdzony producent z szeroką ofertą, która na pewno Cię nie zawiedzie.


Komentarze (0)

Zostaw komentarz